LIST OF MEMBER SCHOOLS 2017-18

The following schools have affiliated as ISFA Members for Season 2017-18. 

FULL MEMBERS

SCHOOL Contact Post Code
Aldenham School Grant Cornock WD6 3AJ
Alleyn's School Gavin English SE22 8SU
Ardingly College Ross Millard RH17 6SQ
Bede's David Caryer BN27 3QH
Bedford Modern Michael Park MK40 7NT
Birkdale School Chris Rodgers S10 3DH
Bolton School Martin Prentki BL1 4PA
Bradfield College Luke Webb RG7 6AU
Brentwood School Matthew Miller CM15 8EE
Brighton College Michael Doyle BN2 0AL
Bury Grammar School Gareth Hall BL9 0HN
Charterhouse David McCombes GU7 2DX
Chigwell School Andrew Bruce 1G7 6QF
City of London School Jono Santry EC4V 3AL
Dulwich College Tom Whitehead SE21 7LD
Eton College Will Casson SL4 6EW
Forest School Michael Broughton  E17 3PY
Hampton School David Burke TW12 3HD
Harrow School Alex Turner HA1 3HP
Highgate School John Humphrey N6 4AY
Ibstock Place School Ben Lawson SW15 5PY
John Lyon School Kevin Paradise  HA2 0HN
Kimbolton School Tony Lawless PE28 0EA
King Edward's Witley Dan Abraham GU8 5SE
King's School, Chester Barry Horne CH4 7QL
Lancing College Chris Crowe BN15 0RW
Latymer Upper School Paul Gibson W6 9LR
LVS Ascot Emma Bunyan SL5 8DR
Manchester Grammar School Gus Wilson M14 0XT
Millfield Jeff Peabody BA16 0YD
Oldham Hulme Grammar Schools Adam Henson OL8 4BX
Queen Ethelburga's College Paul Bolland YO26 9SS
Repton School Matt Carrington DE65 6FH
RGS Newcastle Peter Wilson NE2 4DX
Royal Russell School Harry Hudson  CR9 5BX
Shrewsbury School Steve Wilderspin  SY3 7BA
St. Bede's College Liam Mitchell M16 8HX
St. Columba's College Adam Winchester AL3 4AW
St. John's School, Leatherhead Joe Pepper KT22 8SP
The Grammar School at Leeds Martin Knowles LS17 8GS
The Grange School Neil Cusick CW8 1LU
Tonbridge School James Fisher TN9 1JP
University College School Oliver Bienias NW3 6XH
Westminster School Chris Kingcombe SW1P 3PB
Winchester College James Burridge SO23 9NA
Wolverhampton Grammar Nigel Crust WV3 9RB

STANDARD MEMBERS 

SCHOOL Contact Postcode
Abbey Gate College Chris Cutler CH3 6EN
Aberdour School James Taylor KT20 6AJ
Abingdon School Tom Donnelly OX14 1DE
ACS Cobham Peter Lee KT11 1BL
ACS Hillingdon Jett Russell UB10 0BE
Aldro (Prep) Guy Drayton GU8 6AS
Aldwickbury Eddie Panting AL5 1AD
Alton Convent School Simon James GU34 2NG
Altrincham Prep School Nigel Birch WA14 2RR
Arnold House Chris Kerr NW8 0LH
Ashford Prep School Paul Hyde TN23 3DJ
Bancroft's School Yilmaz Aksoy IG8 0RF
Bassett House School Russell Friese W10 6JP
Beaudesert Park Henry Snow GL6 9AF
Bedales School Spencer Leach  GU23 2DG
Bedford School Phil Waterhouse MK40 2TU
Beechwood Park School Kylie-Paul Le Bas AL3 8AW
Berkhamsted David Vila HP4 2BB
Birkenhead School Pete Lindberg CH43 2JD
Bishopsgate School Milo Baumgart TW20 0YJ
Bishops Stortford College Prep David Herd CM23 2PJ
Blackheath Prep School  Richard McIntosh SE3 0NJ
Blundell's School John Balsdon EX16 4DN
Bootham School Andy Bell YO30 7BU
Bournemouth Collegiate School Tom Symons BH5 2DY
Box Hill Anthony McAlister RH5 6EA
Brabyns Prep School Lee Sanders SK6 7DB
Brentwood Prep School Mr A. Prideaux CM15 8EQ
Bristol Grammar School Tom Lacey BS8 1SR
Brockhurst & Marlston House School Jaco Meyer RG18 9UL
Bromsgrove School Simon Matthews B61 7DU
Brooke House College Ash Civil  LE16 7AU
Brooke Priory School Duncan Flint LE15 6QW
Broughton Manor Prep School Jeremy Smith MK10 9AA
Canford School Mark Burley BH21 3AD
Castle Court School Rory King BH21 3RF
Cheadle Hulme School Damien Allen SK8 6EF
Cheam School Tom Haigh RG19 8LD
Cheltenham College Matthew Walton GL53 7LD
Cheltenham Ladies College Kate Wakeling GL50 3EP
Churchers's College Junior School Matt Forbes GU30 7HT
City of London School for  Girls Anna Thomas EC2Y 8BB
Claremont Fan Court Thomas Rixon KT10 9LY
Clifton College Will Nichol BS8 3ET
Copthorne Prep School Jeremy Coulson RH10 3HR
Cothill House School James Foster OX13 6JL
Cranmore Prep Fergal O'Neill KT24 6AT
Crescent Matt Phillips CV2 7QH
Crosfields School Gareth Edwards  RG2 9BL
Cumnor House W Sussex Craig Burgess RH17 7HT
Cumnor House Croydon Tom Battams CR2 6DA
Dame Allan's  Fiona Dobbin NE2 4NG
Davenies David Small HP9 1AA
Dover College Jack Payne CT17 9RH
Dulwich Prep London Dennis Spammer SE21 7AA
Duncombe School James Sopher SG14 3JA
Eagle House School Liz Creighton GU47 8PH
Eaton House The Manor Paul Russell SW4 9RU
Eaton Square Upper School, Mayfair Jonny Ashby W1K 7NL
Edgeborough School David Jones GU10 3AH
Elm Green Prep Elliott Davidson CM5 0TH
Ellesmere College Nigel Keogh SY12 9AB
Elstree School Andrew Livermore RG7 5TD
Eltham College Edd Thorogood SE9 4QF
Epsom College Mike Day KT17 4JQ
Eversfield Prep School Marc Sliney B91 1AT
Exeter School Giles Ashman EX2 4NS
Falcons Schools for Boys Jonathan Coke TW9 2SS
Fairfields Prep Simon Pitts LE11 2AE
Farringtons Adam Doherty BR7 6LR
Felsted Prep School Bruce Evans CM6 3EZ
Feltonfleet School Sam Blewitt KT11 1DR
Finborough School Graham Drury IP14 3EF
Foremarke Hall Ian Clarkson DE65 6EJ
Frensham Heights Andy Spink GU10 4EA
Gatehouse School Taner Baycanli E2 9JG
Gateway School Howard Judge HP16 9AA
Godolphin and Latymer Ellen Elfick W6 0PG
Gosfield School Rob Lyon CO9 1PF
Great Walstead Bobby Skelton RH16 2QL
Guildford High School William Saunders GU1 1SJ
Haberdashers' Aske's Boys Julian Hails WD6 3AF
Haileybury Andy Searson SG13 7NU
Hale Prep School Mike Connor WA15 9AS
Hallfield David Tobin B15 3SJ
Hall Grove School Stuart Tomlinson GU19 5HZ
Hall School Wimbledon  Jonathan Mapp SW20 8HF
Hampton Prep Nick Darmon TW12 2UQ
Handcross Park School Julian Evans RH17 6HF
Headington School Daniel Travis OX3 7TD
Heath Mount Michael Naylor SG14 3NG
Hereford Cathedral School Marcus Blackburn HR1 2NW
Hereford Cathedral Junior School Stuart Turpin HR1 2NW
Hereward House School Lee Strzelecki NW3 4NY
Highfield School Dan Bather GU30 7LQ
Highfield Priory School Michelle Parsons PR2 5RW
Hill House Chris Keyworth DN9 3GG
Hoe Bridge David Simpson GU22 8JE
Holme Grange David Simpson RG40 3AL
Hornsby House Michael Cooper SW12 8RS
Hurstpierpoint College Harry Noad BN6 9JS
Hymers College Matthew Hodgson HU3 1LW
Kew House School Marc Sweeney TW8 0EX
King Alfred School Tom Franklin NW11 7HY
King's College School Wimbledon, Prep Russell McCluskey SW19 4RA
King's College School Wimbledon, Senior Mark culverhouse SW19 4TT
King's College, Taunton Chris Heayns TA1 3LA
King's Ely Kevin Daniel CB7 4DB
King's Hawford Prep School Sam Hodgkins WR3 7DS
King's House Prep  Mr J.Murray LU4 9JY
King's House School Craig Tanner TW10 6EG
Kingsmead School Tom Pearson CH47 0LL
King's School Caterbury Linley Portsmouth CT1 2ES
King's School The (Worcester) Jon Sarriegui WR1 2LL
King's School Macclesfield Chris Thomson SK10 3BS
King's School Rochester Glyn Mitchell ME1 1UB
King's St. Alban's Todd Dudley WR1 2NJ
Kingston Grammar Martyn Hall KT2 6PY
Kirkham Grammar School Jonny Roddam  PR4 2BH
Lady Barn House Andrew Pietkiewicz SK8 1JE
Lady Lane Park Chris Walker BD16 4AP
Lambrook Marcus Liddell RG42 6LU
Leighton Park Tim Green RG2 7ED
Lingfield Notre Dame Nigel Harrison RH7 6PH
Lochinver House Danny Barth EN6 1LW
Lockers Park School Gavin Taylor HP1 1TL
Loughborough Grammar School Nathan Hewitt LE11 2DU
Loughborough High School Oliver Roland LE11 2DU
Loyola Prep School Ollie Morah IG9 5NH
Ludgrove School Trust Tom Hawkins RG40 3AB
Malvern College Matthew Cleal WR14 3DF
Meoncross School Matt Russell PO14 2EF
Marlborough House School Rob Mathers TN18 4PY
Merton Court Prep School John Woodhall DA14 4QU
Merchant Taylors' Prep School Simon Evans  WD3 1LW
Merchant Taylors' School Gareth Stiff L23 0QP
Mill Hill School James Bedford NW7 1QS
Milton Keynes Prep School Jonathan Cater MK3 7EG
Monmouth School Mark Tamplin NP25 3XP
Monmouth School for Girls Lee Jones NP25 5XT
Moon Hall School, Reigate Tom Duke RH2 8RE
Moorland School Carl Lightbrown BB7 2JA
New Beacon School, The IC Buchanan Dunlop TN13 2PB
Newcastle School for Boys Kieran Waterson NE3 1NH
Newland House School Nick Rothwell TW1 4TQ
Newton Prep School Charlie Blair SW8 4BX
North London Collegiate School Gill Aldcroft HA8 7RJ
Norwich School Craig Cole NR1 4DD
Nottingham High School Stuart Whitehead NG7 4ED
Notting Hill Prep Nick McCollin W11 1QQ
Oakfield Prep Lachlan Bower SE21 8HP
Oakham Jon Andrews LE15 6DT
Oakwood Prep Gemma Halford PO18 9AN
Ockbrook School Keri Moorhouse DE72 3RJ
Oratory Prep School Lee Chaffey RG8 7SF
Orchard House School Lee Reid W4 1LB
Oswestry School Alun Morris SY11 2TL
Oundle School Matthew King PE8 4QR
Our Lady's Abingdon Luke Allen OX14 3PS
Packwood Haugh Paul Phillips SY4 1HX
Parkside School Ian Stamp KT11 3PX
Pennthorpe School Matthew Barnett RH12 3HJ
Perrott Hill Simon Sheldon TA18 7SL
Perse Upper Charlie Baker CB2 8QF
Portland Place School Phillip Stanway W1B 1NJ
Portsmouth Grammar School Alex Chappell PO1 2LN
Prebendal  Nick Jones PO19 1RT
Prestfelde School Rob Newey SY2 6NZ
Prince's Mead School Vytas Jakimavicius SO21 1AN
Princethorpe College Neil McCollin CV23 9PX
Priory School Edgbaston Andrew Spencer B15 2UR
QEH Junior School Phil Thomas BS8 1JX
Radlett Prep Richard Pillinger WD7 7LY
Radley College Sebastian Perkins OX14 2HR
Radnor House Lawrence Ellard TW1 4QG
Radnor House, Sevenoaks Miss A Frizoni TN14 6AE
Ratcliffe College Prep School Wayne Faulconbridge LE7 4SG
Ravenscourt Park Prep School Chris Bryan W6 0SL
Reading Blue Coat  Mr William RG4 6SU
Red House School Tom Thorogood TS20 1DX
RGS Guildford Adam Lowe GU1 3BB
RGS The Grange David Bousfield  WR3 7RR
RGS Worcester Gary Leeds WR12 7HY
Rishworth School Andrew Thomas HX6 4QA
Rokeby School Danny Cox KT2 7PB
Ruthin School Mark Rimmer LL15 1EE
Ryde Junior School Ed Marsden PO35 5XU
Scarisbrick Hall School Andrew Groves L40 9RQ
Shebbear College Andy Bryan EX21 5HJ
Sevenoaks School Jack Jarvis TN13 1UF
Sherborne House School Marc Bennet SO53 2FS
Sherborne School J Manning DT9 3AP
Shrewsbury House Neil Driscoll KT6 6RL
Snaresbrook Prep School Mr M.Fourie E18 2AE
St. Albans Mark Ilott AL3 4HB
St. Andrew's Pangbourne James Mortimore RG8 8QA
St. Anthony's School Jonathan Dunne NW3 6AA
St. Augustine's Priory Heather Gosling W5 2JL
St. Auybn's School Garry Bayntun IG8 9DU
St. Catherine's School Nancy Moore GU5 0DF
St. Clare's, Oxford Kevin Hennessey OX2 7AL
St. Edmund's College Adam Cunnah CM2 0FR
St. Edmund's Prep Gary Goodfellow SG11 1DS
St. Edwards Prep, Reading Nick Bovingdon RG30 2JH
St. George's School, Windsor Castle Henry Mitchell SL4 1QF
St. Helen's Jane Hurt HA6 3AS
St. James Senior Boys William Jeffreys TW15 3DZ
St. James Senior Girls Alastair Horsford W14 9SH
St. James Junior Peter Sawicki W14 8SH
St. John's College, Soutsea Andrew Towse PO5 3QW
St. John's Prep (Enfield) Jason Hodgson EN2 8BE
St. Joseph's College George Woodley IP2 9DR
St. Joseph's in the Park Graeme Ellis SG14 2LX
St. Margaret's Dulcie Pimlott WD23 1DT
St. Martin's Matt Bell HA6 2DJ
St. Mary's School, Hampstead Matt Hallsall NW3 6PG
St. Michael's Prep Joel Thomas TN14 5RY
St. Nicholas School Phil Tucker CM17 0NJ
St. Neot's Prep  Jonny Smith RG27 0PN
St. Paul's Cathedral School Edward Stevenson EC4M 9AD
St. Paul's School Luke Warriner SW13 9JT
St. Peter's School Rob Parker EX8 5AU
St. Piran's School Mike Smith SL6 7LZ
St. Ronan's  Tim Fox TN18 5DJ
St. Swithun's School Sara Heffernan SO1 1HA
St. Winefride's RC Richard Goody SY1 1TE
Stafford Grammar School L Harwood ST18 9AT
Stroud School Jack Parker SO51 9ZH
Stockport Grammar Rob Bowden SK2 7AF
Stonyhurst St. Mary's Hall Sam Williams BB7 9PU
Surbiton High School Zak Elberkri KT1 2JT
Taunton School Adrian Roberts TA2 6AD
Taverham Hall (Langley Prep) Iain Martin NR8 6HU
The Abbey School Mark Fernley IP12 1DS
The Beacon David Robinson HP6 5PF
The Blue Coat School Robert Davies B17 0HR
The Cathedral School Mark Barrington CF5 2YH
The Dixie Grammar School Christian Fielding CV13 0LE
The Elms Junior School Tim Caldwell NG10 4AD
The Gower School Jonathon Barradell N1 9JF
The Grantham Prep Drew Park NG31 7UF
The Harrodian Ben Proudfoot SW13 9QN
The Hawthorns Andy Morris RH1 4QJ
The Laurels School Laura Sardina SW12 0AN
The Mall School Richard Gallop TW2 5NQ
The Old Hall Alan Grant TF1 3LB
The Old Vicarage School Matthew Adshead DE22 1EW
The Paragon Toby Goodman BA2 4LT
The Perse Prep School Dan Nicholes CB2 8EX
The Peterborough School Steve Roberts PE3 6AP
The Pilgrims' School Andrew Short SO23 9LT
The Shrubbery School Michael Griffin B76 1HY
Thomas's Battersea Jeff Hawkins SW11 3JB
Thorngrove Paul Brown RG20 9PS
Thorpe House Sean Day SL9 8QA
Town Close School Mark Woods NR2 2LR
Trent College Adam Benstead NG10 4AD
Trinity School (Whitgift Foundation) Dave Kingston CR9 7AT
Truro School Glynn Hooper TR1 1TH
Twycross House School Chris Perry CV9 3PL
Twyford Gregg Lewis SO21 1NW
Uppingham Steve Hosking LE15 9QE
Welbeck Defence College Maz Gourley LE12 8WD
Wellingborough Prep School Lester Williams NN10 8PL
Wellingborough Senior School Kelvin Meagan NN8 2BX
Wellington College Alastair Pearson RG45 7PU
Westbourne School Nigel Elvidge  S10 2QT
Westbrook Hay Prep School Stuart Stedman HP1 2RF
West Buckland School Geoff Turner EX32 0SX
Westholme School Simon Warburton  BB2 6QU
West House Mark Denham B15 2NX
Westminster Under School Iain Hepburn SW1P 2NN
Wetherby Senior School Robin Montgomery W1U 2QB
Wetherby Prep School Nick Baker W1H 2EA
Whitgift School Andrew Martin CR2 6YT
Wickham Court School Mr D.Matthews  TN14 7QY
Widford Lodge Edward Callaway CM2 9AN
Willington School Marcus Tattersall SW19 7QQ
Windlesham School Mark Duncan RH20 4AY
Witham Hall School Mark Cullun PE10 0JJ
Wolverhampton Grammar Junior Sch James Griffiths WV3 9RB
Woodhouse Grove Christopher Softley BD10 0NR
Woodford Green Prep Ray Lee IG8 0BZ
Wrekin College Pete Stanway TF1 3BH
Wycliffe Prep School Sam Wainwright GL10 2LD
Wycombe Abbey Adam Ashby HP21 8HS
Yardley Court Steven Westwell TN11 0NJ
Yatley Manor Kevin Cluett GU46 7UQ
York House Will Woodford WD3 4LW

Share this article

MAJOR DATES
SEASON 2017-18

Sun 26th Nov
ISFA North v. South
U18 & U16 matches
(Shrewsbury, 2.00)

11th-12th Dec
ISFA U15 & U14
Representative Camp
(St. George’s Park)

12th-13th Dec
ISFA Girls U18 & U16
Representative Camp
(St. George’s Park)

13th-14th Dec
ISFA U18 & U16
Representative Camp
(St. George’s Park)

Sun 4th Feb
ISFA U18 v. Welsh Schools
(The New Saints FC, 2.00)

Mon 12th Feb
Scottish Schools v.
English Independent Schools
(Toryglen Centre, Glasgow, 4.00)

Tues. 13th Mar
Boodles ISFA Cup Final
(MK Dons FC, 7.00)

Thurs.15th Mar
Investec ISFA U13 Cup Final
(Burton Albion FC, 1.15)

Thurs 15th Mar
Investec ISFA U15 Cup Final
(Burton Albion FC, 6.00)

7th-9th Apr
ISFA U13 Regional
Representative Festival
(Shrewsbury School)

Tues 24th Apr
ISFA U11
Seven-a-Side Tournament
National Finals
(St. George’s Park, 11.00)