2002-03 BOLTON 1 BRADFIELD 0

Bolton lift the Cup to give coach Rigby a fond farewell 

Bolton coach Chris Rigby had experienced two previous Boodle & Dunthorne Cup Finals, in 1997 and 1998, and both occasions had ended in defeat. Now, just 10 days before he emigrated to a new life in New Zealand, a first half goal from ace-in-the-pack Chas Parry (see picture above) gave Bolton the Cup for the first time. 


Live-wire Parry was a constant menace to the Bradfield defence and proved the difference between the two teams, deservedly winning the newly instituted Chris Saunders Golden Moment Award, named after the retiring ISFA Chairman. 



In contrast Bradfield, who ran Bolton close, badly missed their leading marksman, Adam Beckett, who was suspended from the Final having picked up a second yellow card in the semi-final. 

Bolton: D. Jones, J. Burrows, N. Price, P. Rainford, M. Pimblett, N. Pantelides (sub: A. Marshall), P. Holowaty, S. McAllister, S. Pepper, D. Roberts, C. Parry 
Bradfield: A. Platt, M. Sydenham (sub: E. Cheung), R. Knight, T. Storer, R. Stutley, N. Woodfroffe, J. Stutley (sub: S. Parra), B. McGhee, M. Kember, J. Morris (sub: M. Ellis), J. Price. 
Scorer: Bolton: Parry 

Referee: Mr. P. Jones (Loughborough). 
Attendance: 975 
Chris Saunders Golden Moment: Chas Parry (Winning Goal) 
Guest of Honour: Chris Saunders (Chairman of Independent Schools F.A.) 
Venue: Sixfields Stadium, Northampton Town FC 

Birkdale School from Sheffield entered the tournament for the first time but went out at the first hurdle, at home to KES Witley. Much bigger fish also went out early, including former winners QEGS Blackburn, St. Bede's College, Shrewsbury and Hampton. One of the most exciting Boodle & Dunthorne matches ever saw the elimination of St. Bede's, with Charterhouse throwing away leads of 3-0, 4-2 and, in extra-time, 5-4 before eventually going through on penalties in a thriller. 

The quarter finals had an unfamiliar look with only one northern team and the appearance of names such as Winchester, Westminster and Chigwell who all enjoyed excellent seasons. However, it was the one northern team, Bolton, who always looked like favourites for the cup, hitting an astonishing 31 goals in five matches on their way to the Final, including 14 away at Dover College in the first round and a 5-0 crushing of Charterhouse in the semi-final. No less impressive were a young Bradfield side who reached the Final conceding only one goal. 

RESULTS 

First Round:
 
Aldenham 0 Hampton 3 
Birkdale 1 KES Witley 2 
Dover College 2 Bolton 14 
Grange 1 Repton 5 
Latymer Upper 1 City of London 0 
St. Bede’s, Manchester 3 Highgate 2 
St. Bede’s, Hailsham 3 Alleyn’s 1 
Wolverhampton GS 2 Lancing 2 aet (Lancing won 3-0 on pens) 

Second Round: 
Ardingly 1 Hulme GS 4 
Bolton 5 King’s, Chester 1 
Brentwood 4 Malvern 0 
Forest 4 Wellingborough 0 
Haileybury 0 Manchester GS 1 
Hampton 0 Lancing 2 aet 
Kimbolton 2 Winchester 4 aet 
Latymer Upper 0 Eton 5 
Millfield 6 Bury GS 1 aet 
Oswestry 0 Bradfield 7 
QEGS Blackburn 2 Chigwell 4 
Repton 6 KES Witley 0 
St. Bede’s, Manchester 5 Charterhouse 5 aet (Charterhouse won 5-4 on pens) 
St. Edmund’s, Cantab 0 John Lyon 2 
St. Mary’s, Crosby 1 St. Bede’s, Hailsham 2 
Westminster 4 Shrewsbury 0 

Third Round: 
Bradfield 3 Hulme GS 0 
Eton 1 Westminster 2 
Forest 1 Millfield 2 
John Lyon 2 Brentwood 6 
Lancing 0 Winchester 0 aet (Winchester won 4-2 on pens) 
Manchester GS 2 Chigwell 5 
Repton 1 Bolton 4 
St. Bede’s, Hailsham 3 Charterhouse 3 aet (Charterhouse won 4-1 on pens) 

Fourth Round: 
Charterhouse 2 Winchester 1 
Bradfield 1 Westminster 0 
Brentwood 1 Bolton 3 
Chigwell 0 Millfield 1 

Semi-Finals: 
Bradfield 3 Millfield 1 
Charterhouse 0 Bolton 5 

Final: 
Bolton 1 Bradfield 0 


Share this article

24th - 26th July 2018
U16 Academy Tournament 
(Oakham)

31st July - 2nd Aug 2018
U14 Academy Tournament 
(Oakham)

17th - 19th Aug 2018
U14 & U15 Rep Camp
(Harrow)

Sun 9th Sept 2018
ISFA Sixes
(Chigwell)

Sun 16th Sept 2018
South U16  Trials 
(Eton, 11:00)

Sun 16th Sept 2018
South U18  Trials 
(Eton, 14:00)

Sun 14th Oct 2018
South U18A&B & U17 V. Kent Corinthian Casuals 
(Charterhouse, 14:00

Sun 14th Oct 2018
South U16 A&B V. Essex Schools
(Chigwell, 14:00)

Sun 4th Nov 2018
ISFA South U18A&B & U17 V. Essex
(Brentwood, 14:00)

Sun 4th Nov 2018
ISFA South U16A&B V. Kent Schools
(City of London, 14:00)

Sun 25th Nov 2018
ISFA U18, U17 & U16 Final Trials 
(Shrewsbury, 14:00)

12th - 13th Dec 2018
ISFA U16/U18 Rep Camps
(St. George's Park)

Wed 12th Dec 2018
ISFA U18 V. Welsh Colleges
(St. George's Park, 18:00)

Thurs 13th Dec 2018
ISFA U18 V. English Colleges
(St. George's Park, 14:00)

17th - 19th Dec 2018
ISFA U14/U15 Rep Camps
(Surrey Sports Park)

Wed 19th Dec 2018
ISFA U14 & U15 v. Brighton & Hove Albion
(Surrey Sports Park)

Sun 13th Jan 2019
ISFA U18 & U16 Boys V. Australia Schools
(Clifton College, 14:00)

Wed 6th March 2019
Barry Burns Northern Eights
(Bolton School)

16th/17th April 2019
ISFA U14A/U15 Camp 
(St. George's Park)

Thurs 25th April 2019
ISFA U16 Shield Final 
(St. George's Park, 18:00)