2005-06 KING'S SCHOOL, CHESTER 2 MILLFIELD 1

Underrated King’s repeat their 1994 triumph by surprising mighty Millfield 

King's School, Chester, who had won a memorable victory as underdogs on their previous appearance in the Final in 1994, repeated the trick in the 2006 Final when they came from behind to defeat hot favourites Millfield. 

It looked bleak for King's when Millfield took the lead after 10 minutes, Francis Rolli storming down the right before firing a rocket into the net off the far post. However, King's equalised 10 minutes later when Jack Minshaw scored with a diving header and confidence immediately flowed into the Chester team. 15 minutes into the second half, it was Minshaw again, making space for himself on the edge of the area before firing a right footed drive into the corner of the net. 



From then on King's were increasingly on the defensive but Millfield seldom looked like breaking them down and captain Thurane Myint was a commanding figure in the King's goal. Indeed he might have taken the Chris Saunders Golden Moment Award for one first half save but it was Minshaw's brilliance, and his second goal in particular, which took the trophy. 



King’s: T. Myint, T. Bellis, L. West (sub: A. O’Brien), M. Davies, M. Evered, A. Dyne, C. Martland, M. Pipe, J. Minshaw, R. Wildman (sub: A. Fennell), J. Bedford (sub: P. Bowyer). 
Millfield: S. Cooper, S. Jenkinson, B. Middleton, O. Irish, R. Topp, M. Stephenson, A. Turner, F. Rolli, C. Ashling (sub: J. Williams), L. Irish, J. Bisgrove (sub: J. Dukes). 
Scorers: King's: Minshaw 2; Millfield: Rolli 

Referee: Mr. S. Bennett (Kent). 
Attendance: 1,040 
Chris Saunders Golden Moment: Jack Minshaw (Winning Goal) 
Guest of Honour: Brian Barwick (Chief Executive of the Football Association) 
Venue: Walkers Stadium, Leicester City FC 



Whilst the path of Millfield to the Final seemed inevitable, they were given some shocks along the way, mostly notably by Highgate who led 2-0 in the 3rd Round only for the men from Somerset to turn the tie around with three second half goals. King's School, Chester, were fortunate to enjoy four home draws but produced an outstanding result in their one away match, inflicting Shrewsbury's only defeat of the season. 

There were a number of very exciting matches, notably a see-saw encounter between Alleyn's and Bolton, a late Bolton equaliser forcing extra-time and then a late Alleyn's equaliser forcing penalties before the northerners went through. Bradfield, who began with a thrilling match against St. Bede's College which they won by the odd goal in five, then came from behind twice at Chigwell before going out 9-8 in a penalty shoot-out. Top scorers were Charterhouse who won 10-1 at St. Mary's College, Crosby, in the 1st Round. 

Norwich School and Leeds Grammar School were welcome newcomers to the tournament though they fell at the first hurdle at Norwich School, while Dulwich College achieved their first win in their second year in the tournament. 

RESULTS: 

First Round: 

Alleyn’s 1 Brentwood 0 
Chigwell 3 Dover College 0 
Dulwich 4 Aldenham 2 
Forest 1 St. Bede’s (Manchester) 2 aet 
Hulme GS 3 Winchester 1 
John Lyon 4 Kimbolton 2 
King’s, Chester 3 Haileybury 1 
Lancing 6 Malvern 0 
Leeds GS 1 Manchester GS 3 
St. Bede’s (Hailsham) 3 Grange 0 
St. Mary’s, Crosby 1 Charterhouse 10 

Second Round: 
Alleyn’s 2 Bolton 2 aet (Bolton won 5-4 on pens) 
Ardingly 5 Birkdale 0 
Bradfield 3 St. Bede’s (Manchester) 2 
Bury GS 1 QEGS Blackburn 0 
Charterhouse 3 St. Bede’s (Hailsham) 0 
Chigwell 2 John Lyon 0 
City of London 0 Shrewsbury 1 
Dulwich 2 Eton 5 
Hulme GS 0 Highgate 2 
King’s, Chester 3 Wolverhampton GS 1 
Lancing 5 Oswestry 0 
Latymer Upper 3 Norwich 1 
Manchester GS 2 Hampton 4 
Millfield 4 KES Witley 0 
Repton 3 Westminster 0 
RGS Newcastle 4 St. Edmund’s, Canterbury 2 

Third Round: 
Ardingly 0 Hampton 1 
Bolton 2 RGS Newcastle 0 
Chigwell 2 Bradfield 2 aet (Chigwell won 9-8 on pens) 
Highgate 4 Repton 1 
Latymer Upper 0 Bury GS 2 
Lancing 2 Charterhouse 1 
Millfield 2 Eton 0 
Shrewsbury 0 King’s, Chester 1 

Fourth Round: 
Highgate 2 Millfield 3 
Chigwell 1 Bolton 2 
Lancing 2 Hampton 2 aet (Hampton won 3-0 on pens) 
King’s, Chester 2 Bury GS 1 

Semi-Finals: 
Millfield 3 Hampton 0 
King’s, Chester 2 Bolton 0 

Final 
King’s, Chester 2 Millfield 1 

Share this article

24th - 26th July 2018
U16 Academy Tournament 
(Oakham)

31st July - 2nd Aug 2018
U14 Academy Tournament 
(Oakham)

17th - 19th Aug 2018
U14 & U15 Rep Camp
(Harrow)

Sun 9th Sept 2018
ISFA Sixes
(Chigwell)

Sun 16th Sept 2018
South U16  Trials 
(Eton, 11:00)

Sun 16th Sept 2018
South U18  Trials 
(Eton, 14:00)

Sun 14th Oct 2018
South U18A&B & U17 V. Kent Corinthian Casuals 
(Charterhouse, 14:00

Sun 14th Oct 2018
South U16 A&B V. Essex Schools
(Chigwell, 14:00)

Sun 4th Nov 2018
ISFA South U18A&B & U17 V. Essex
(Brentwood, 14:00)

Sun 4th Nov 2018
ISFA South U16A&B V. Kent Schools
(City of London, 14:00)

Sun 25th Nov 2018
ISFA U18, U17 & U16 Final Trials 
(Shrewsbury, 14:00)

12th - 13th Dec 2018
ISFA U16/U18 Rep Camps
(St. George's Park)

Wed 12th Dec 2018
ISFA U18 V. Welsh Colleges
(St. George's Park, 18:00)

Thurs 13th Dec 2018
ISFA U18 V. English Colleges
(St. George's Park, 14:00)

17th - 19th Dec 2018
ISFA U14/U15 Rep Camps
(Surrey Sports Park)

Wed 19th Dec 2018
ISFA U14 & U15 v. Brighton & Hove Albion
(Surrey Sports Park)

Sun 13th Jan 2019
ISFA U18 & U16 Boys V. Australia Schools
(Clifton College, 14:00)

Wed 6th March 2019
Barry Burns Northern Eights
(Bolton School)

16th/17th April 2019
ISFA U14A/U15 Camp 
(St. George's Park)

Thurs 25th April 2019
ISFA U16 Shield Final 
(St. George's Park, 18:00)